Cserépméret: 14cm
Egy igazán különleges hemiepifita növény, amely az erdő talajától felfelé növekszik, a fák törzsére tapadókorongos gyökereivel kapaszkodik, majd folyamatosan gyökereket küld a földre tápanyagfelvétel céljából. Dél-Amerikában őshonos. Leginkább juvenális kori leveleit ismerjük, melyek szív alakúak és ezüstős mintázattal tarkítottak, azonban a növény idővel, ha lehetőségei adottak a foltozottságot elhagyja a levelek színe sötétzöldre vált, majd szeldeltté és lyukacsossá válnak. Úgymond felveszi az ismertebb Monstera formát.
Tápanyagigény-átcserepezés:
A kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Monstera dubia az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell a dubia esetében is, mivel felfelé törekvő, erőteljes növekedésű faj figyeljünk a magas nitrogén és kálium tartalomra, mert a növénynek nagy leveleket kell kinevelnie, mindezt „magasan” a föld felett.
Ha növényünk termesztőközegben marad, akkor rövidesen hiánytüneteket (gyenge növekedést, lombhullást, elszíneződést, torz fejlődést) fog produkálni.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A dubia esetében gondoskodnunk kell a deszka „megtoldásáról” is, hogy a növény zavartalanul növekedhessen tovább. Ezt a legegyszerűbben úgy oldhatjuk meg, ha az alap deszka mögé erősítünk egy hosszabb, szélesebbet.
Nem tanácsos leszedni a deszkáról, mert a tapadó-gyökerek súlyosan károsodhatnak!
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.:
• Egy ablakpárkányon tartott növény a külső fénymennyiségnek csupán a 30%-ában részesül. Az ablaktól 2 méterre rendszerint már oly csekély a fényintenzítás, hogy pótmegvilágításra van szükség.
• Csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, neki is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
A sötétben tartott dubia levelei elveszthetik mintázatukat, bezöldülhetnek, hajtásaik fakóvá, erőtlenné válhatnak, valamint levélnélküli hosszú szárakat növeszt.
Igyekezzünk úgy elhelyezni, hogy a növény egyenesen felfelé növekedjen, mert nagyon könnyen képes oldalirányba növekedni, ha a fényforrás ott erősebb.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy a Monstera dubia alapvetően páraigényes növény. Tökéletes és egészséges formáját a megfelelő páratartalom biztosításával érhetjük el.
Erre lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
A továbbiakban leveleik rendszeres lágyvizes permetezése is megoldást jelenthet, sőt indokolt.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
A deszkát/parafát/kókuszkarót rendszeresen nedvesítsük, ami elősegíti a tökéletes gyökeresedést, megkapaszkodást.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigény:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Monstera dubiának is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Monstera dubia közege mindig legyen nyirkos, a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Ügyeljünk arra, hogy amikor deszkát/parafát/kókuszkarót nedvesítjük, a víz lecsurog a közegbe, tehát bele kell kalkulálnuk az ezzel járó plusz nedvességet.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)