Cserépméret: 6cm
1 tő/cserép.
Az Epipremnum aureum trópusi és szubtrópusi erdőken őshonos, beleértve Dél-Afrika északi részét, Délkelet-Ázsiát, Dél-Ázsiát, a Csendes-Óceáni szigeteket és Nyugat-Indiát is. A ’Snow Queen’ levelei minden esetben fehér alapon zöld színezettséggel rendelkeznek, gyenge fényviszonyok közt is világosak maradnak.
Élőhelyén képes 20 méter magasra növekedni, szárának átmérője elérheti akár a 4 centit is. Fákra gyökérzetükkel felkapaszkodva nyomulnak a fény felé, leveleik árnyékosabb helyen, vagy juvenális korban szív alakúak, egységesek, de egy kifejlett levél akár 100 cm hosszú és 45 cm széles is lehet. Ezek a levelek szabálytalanul szeldeltek.
Tápanyagigény-átcserepezés:
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
Rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
Az általunk termesztett Epipremnumok megfelelő termesztő közegben kerülnek értékesítésre, így csak a teljes begyökeresedést követően válik szükségessé az átcserepezésük.
Amennyiben nagyobb, fejlettebb növényeket szeretnénk látni otthonunkban, akkor a karóra futtatás a legoptimálisabb tartási mód.
A mohakarón nem csupán megkapaszkodik, hanem bele is gyökeresedik, ahonnan a gyökérzeten keresztül képes felvenni a szükséges tápanyagokat, amennyiben azt nedvesen tartjuk, így a levélméret is egyre nagyobb.
Elérhető mohakaróink:
https://inplanted.hu/Mohakaro-100cm
https://inplanted.hu/Mohakaro-180-cm
Kiválóan tartható ámpolnanövényként is. Ez esetben számolnunk kell azzal, hogy levelei kisebb méretben, hosszabb nódusz-közökkel jelennek meg. Rendszeres tápanyag utánpótlással, magasabb pára biztosításával gyönyörű növény nevelhető belőlük így is.
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.
Tehát csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, a ’Snow Queen’-nek is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
Válasszunk számára fényes-félárnyékos helyet, szükség esetén gondoskodjunk pótmegvilágításról.
A sötétben tartott Epipremnum levelei jellemzően sápadtak, kevésbé tarkák, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Az Epipremnum páraigényes növény, de az elterjedtebb változatok kiválóan alkalmazkodtak a lakáskörülményekhez az évek alatt.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, az Epipremnumnak is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
Az Epipremnum közege legyen nyirkos, de a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Virágzás:
Meglepő lehet, hogy az Epipremnum aureum az egyetlen a családjában (Araceae), amely nem fejleszt virágot.
Ennek magyarázata, hogy egy genetikai károsodás (EaGA3ox1) miatt nem képes bioaktív gibberelin-t GA-t fejleszteni, melyek felelősek a növény virágzásáért az EaLFY virágmerisztéma-identitásgénen keresztül.
Tehát az Epipremnum aureum-ban a virág merisztéma identitás gén expressziója hiányzik.
Történtek kísérletek, amikor bioszintetikus gént (GA) permeteztek Epipremnumokra, így elérhetővé vált a virágzás.
A növény saját termesztésű, ezért semmilyen kuponkedvezmény vagy akció nem vonatkozik rá.