Egyéb: a növények számukra megfelelő ültetőközegben és ültetőkosárban kerülnek értékesítésre.
További átültetésre 1-2 év múlva lehet szükség.
Kolumbiában és Panama egyes részein őshonos faj. Számos hibrid és változat létezik, melyek mintázata némiképp eltér az alapfajétól. Levéllemezeik tojásdadok, mélyen karéjosak, szív alakot formáznak, felületük bársonyos, sötétzöld, ezüst-fehér erekkel, fonákjuk világosabb zöld. Élőhelyén rendkívül laza, törmelékes talajon telepszik meg.
Tápanyagigény-átcserepezés:
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
Rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
Az általunk árusított Anthuriumok megfelelő termesztő közegben kerülnek értékesítésre, így csak a teljes begyökeresedést követően válik szükségessé az átcserepezésük.
Ültető cserepéül válasszunk legalább két mérettel nagyobbat, mert rendkívül vastag, erős gyökérzettel rendelkezik, amely az élőhelyén a növény megtámasztását is szolgálja.
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.
Tehát csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, az Anthuriumnak is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
Válasszunk számára fényes-félárnyékos helyet.
A sötétben tartott Anthurium levelei jellemzően sápadt zöldek, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák, mintázatuk eltűnhet.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Az Anthurium crystallinum alapvetően egy páraigényes növény.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Kellőképpen laza, törmelékes keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített, Anthurium számára is megfelelő keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-epifita-novenyeknek
Összetétele:
-Sphagnum moha
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A hiba az esetek többségében a túlöntözés.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Hőmérséklet igény:
Mivel trópusi növény, így a 25-28 Co-os hőmérséklet optimális számára a tenyészidőszakban. A téli hónapokban ügyeljünk arra, hogy a hőmérséklet ne menjen 18 Co alá, mert károsodhat.
Virágzás:
Halványzöld virágai hosszú száron nőnek, melyek nem valódi virágok, csak úgynevezett fellevelek melyek körbeveszik a torzsavirágzatot.