Cserépméret: 14cm
Az alapfaj Felső-Amazónia Brazília északnyugati részén, Dél-Amerika trópusi részén őshonos. Nagy, kör alakú levelei 15-20 cm szélesek, vörösesbarna levélnyelekkel, a levélfelszín sötét, feketés-zöld alapon, élénk rózsaszín középvonallal és szegéllyel tarkított, fonákja sötét-lila. Az újonnan kifejlődött levelek valamivel világosabbak, majd a teljes kifejlődést követően besötétednek.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Calathea az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Minden esetben első körben átültetésre van szükség, megfelelő közegbe, mert ha növényünk így marad, akkor rövidesen hiánytüneteket (gyenge növekedést, lombhullást, elszíneződést, torz fejlődést) fog produkálni.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
A megvásárolt Calatheát ültessük át az akklimatizálódást követően (nagyjából 1-1,5 hét) megfelelően laza, jó vízáteresztő közegbe.
Innentől kezdve 1-2 hónap letelte után rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.:
• Egy ablakpárkányon tartott növény a külső fénymennyiségnek csupán a 30%-ában részesül. Az ablaktól 2 méterre rendszerint már oly csekély a fényintenzítás, hogy pótmegvilágításra van szükség.
• Csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, neki is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
A sötétben tartott Calathea hajtásai fakóvá, erőtlenné válhatnak, levelei halványzöldek lesznek.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy a Calathea roseopicta ’Dottie’ alapvetően páraigényes növény. Tökéletes és egészséges formáját a megfelelő páratartalom biztosításával érhetjük el.
Erre lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
A továbbiakban leveleik rendszeres lágyvizes permetezése is megoldást jelenthet, sőt indokolt.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Calathea roseopicta ’Dottie’-nak is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Calathea roseopicta ’Dottie’ közege mindig legyen nyirkos, a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
KÜLÖNÖS TULAJDONSÁGUK:
Megfigyelhető náluk is az a jelenség, hogy leveleik napközben laposan, szétállva fekszenek, éjszaka viszont felállnak, összecsukódnak, mint az imádkozó kezek.
Ennek feltételezhető okai, hogy a növény napközben így próbál nagyobb felületen fényhez jutni, amely elengedhetetlen a növényi asszimiláció müködéséhez; éjszaka viszont így védekezhet a külső környezeti hatásoktól, illetve az esetleges gombásodás elkerülése lehet a cél, melyet a levelek felszínén megálló víz okozna. Megfigyelhető még, hogy a túlzott, erős fény hatására leveleik szintén összecsukódnak, ezzel is védve magukat a megperzselődéstől.
Röviden: az egész folyamat a sötétedés hatására zajlik le. Hátterében a pulvinus áll, mely minden egyes levélben megtalálható, gyakorlatilag egy sejttöbblet. Az itt található sejtek vagy megduzzadnak vagy összehúzódnak attól függően, hogy mennyi folyadék van bennük. Mindez méretváltozással (ez pedig nyomásváltozással/turgornyomás/) is jár, ami a levelek lassú mozgását eredményezi.
VIRÁGZÁS:
A tenyészidőszakban virágzik, zöld színben.
A virágok aszimmetrikus szerkezetűek, három szirom és három szabad csészelevél.
KÁRTEVŐK:
Ügyeljünk arra, hogy leggyakoribb kártevőjük a takácsatka!
Első sorban a levelek fonákján pókhálóhoz hasonló szövedéket képeznek, abban élnek, majd a levelek szívogatása miatt először apró halvány foltok jelennek meg, később a levelek elsárgulása és teljes elszáradása megfigyelhető.
A teljes megfertőződést csak abban az esetben tudjuk elkerülni, ha a vásárlást követően karanténozzuk és rendszeresen atkaölő permetezést hajtunk végre a növényeken, a magas párát pedig folyamatosan biztosítjuk.
Ha mégis megjelennek, a permetszerek használata mellett, gyéríthetjük az atkákat, ha csak vízzel spricceljük a levelek hátoldalát naponta többször is.