Anthurium regale
Egy óriás levelű kedvencünkről írunk legújabb blogunkban, ami nem más, mint az Anthurium regale. Megfelelő körülmények között, rövid idő alatt elképesztő méreteket ölt, ezért minden Anthurium gyűjtemény kiemelkedő tagja lehet.
Kép forrása: Google
Jean Jules Linden
Európában először a La Belgique Horticole 1866-os kiadásában írták le. Felfedezője Jean Jules Linden, belga botanikus.
Elterjedése:
A faj Peruban őshonos, ahol megtalálható a Huallaga folyó völgyében, Tingo María és Juanjuí északi részén, Huánucu és San Martín régiókban.
Élőhelyén epifitaként, vagy litofitaként él, de megtelepszik az esőerdő törmelékes feltalaján, illetve sziklás hasadékokban is.
Megjelenése:
Tojásdad levelei olajzöldek, kékesen csillognak, bársonyosak, látványos fehér erezet díszíti őket.
Kezdetben kisebb méretűek, levélválla vese lakú, szinte összeér; ahogy idősödik a növény, levélnyele egyre hosszabb, levélformája nyújtott szív alakú lesz, fehér erezete láthatóvá válik az egész levéllemezen, mely hatalmas méretű.
Legújabb levelei bronzos színűek, később bezöldülnek.
Levéllemez fonákja.
Népszerű elsődleges hibridjei:
Anthurium regale x crystallinum
Anthurium regale x magnificum
Páraigény:
Sokkal nyirkosabb és párásabb környezet kíván, mint az ismertebb Anthurium fajok.
Az optimális relatív páratartalom számára 70%.
Lakásban érdemes párologtató tálcára (agyaggolyó + cserépalátét) helyezni vagy párásító készüléket üzemeltetni a közelében, akár leveleit napközben vízzel permetezni.
A megfelelő páratartalom biztosítása mellett ügyelnünk kell a légmozgásra is, a gombás megbetegedések elkerülése érdekében.
Ültetőközeg
A kereskedelemben kapható import növények nagy része natúr tőzegbe, vagy kókuszrostba ültetve kerül hozzánk. Ezek natúr termesztőközegek, melyekből át kell cserepeznünk növényünket egy megfelelő, végleges földkeverékbe.
Laza szerkezetű, darabos, jól szellőző ültetőközegre van szüksége.
Optimális összetevők:
Kertészeti perlit
Sphagnum moha
Faszén
Rostos mohatőzeg vagy jó minőségú tőzeges virágföld
Kókuszchips
Tengerparti fenyőkéreg (hőkezelt)
(Pinus pinaster)
Ajánljuk készre kevert ültetőközegünket anthuriumokhoz:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-epifita-novenyeknek
Illetve minden összetevő megtalálható webáruházunkban:
https://inplanted.hu/Natur-ultetokozegek
A közeg és a gyökerek megfelelő szellőzése érdekében érdemes ültetőkosárban tartani a legtöbb anthurium fajt.
Egy zárt cserépben és egy tömör, nem megfelelő ültetőközegben hamar begombásodhat és elrohadhat növényünk gyökérzete, míg az ültetőkosár használatával ez könnyedén elkerülhető. Arra kell ügyelnünk, hogy a közeg hamarabb kiszáradhat benne, így gyakrabban kell öntöznünk.
Ültetőkosaraink: https://inplanted.hu/Ultetokosarak
Fényigény:
Élőhelyén a sűrű lombkorona megszűri a fényt, így közvetlen napfénynek mi sem tehetjük ki az Anthurium regale-t. Megközelítőleg 5000 lux megvilágítás mellett kielégítően fejlődnek vegetatív részei.
Tápanyagigény:
Vízben oldható, nitrogén túlsúlyos, folyékony levéldísznövény tápoldattal rendszeres tápoldatozás a kiválasztott márka csomagolásán jelzett adagolás szerint ajánlott.
A csepegtetős tápoldatok és a szilárd táprudak nem biztosítanak megfelelő tápanyagellátást a növény számára, sokszor több kárt tudnak okozni az egy helyen felgyülemlő nagy mennyiségű tápsóval, mint hasznot. Alkalmazásukat nem javasoljuk.
Egy idősebb példány a Leideni Hortus botanicusban.
Hőmérsékletigény:
Egy nagyon szűk éghajlati tartományban él, a már említett Perui völgyben, hűvös (nem hideg) klímában, viszonylag alacsonyabb részeken.
Hőmérséklet igénye valahol a mérsékeltházi növények felső, a melegházi növények alsó határában húzódik meg, nagyjából 18-22 fok. Egy átlagos szobahőmérsékleten megtartható növény.
Öntözés:
Esővíz, vagy forralással lágyított víz a legmegfelelőbb öntözővíznek. Megfelelően meleg, párás környezetben az ültetőközeg lehet mindig kissé nyirkos, de nem teljesen vízzel átitatott. A pangó vizet kerülni kell.
Virágzás:
Virága torzsavirágzat és az azt körülvevő úgynevezett fellevél, buroklevél, mely jellemzően keskeny, zöld színű.
Kártevők, betegségek:
Főként a téli időszakban (a megfelelő öntözés ellenére is) gombás/baktériumos (ödémás) foltok könnyen megjelenhetnek bárhol a levéllemezeken, különösképp a fizikai sérülések körül->ezek a foltok sajnos hamar megnövekednek, továbbterjedhetnek (ezt nevezzük "chipsesedésnek")->ilyenkor egy felszívódó gombaölő permetezőszerrel javasoljuk beöntözni a növényt és a továbbiakban próbáljuk még szárazabban tartani az ültetőközegét, egy melegebb-fényesebb szobába helyezni, illetve a rossz leveleket eltávolítani.
Gyakori kártevője a takácsatka. Elsősorban a levelek fonákján pókhálóhoz hasonló szövedéket képeznek, majd a levelek szívogatása miatt először apró halvány foltok jelennek meg, később a levelek elsárgulása és teljes elszáradása figyelhető meg. A teljes megfertőződést csak abban az esetben tudjuk elkerülni, ha a vásárlást követően karanténozzuk és rendszeresen atkaölő permetezést hajtunk végre a növényeken, a magasabb páratartalmat és nyirkos környezetet pedig folyamatosan biztosítjuk. Ügyeljünk rá, hogy külön szert kell használnunk az atkára és az atka tojásra, melyek együttes kipermetezése ajánlott! Megfelelő páratartalom mellett ragadozó atkák telepítése is megoldást jelenthet. (Egyszeri telepítés nem jelent 100%-os eredményt, így azt ajánlott ismételni.)
Másik gyakori kártevője a Gyapjastetű. A növény nedvét szívogatja, melynek hatására legyengül, időnként levélhullás is jelentkezik, legrosszabb esetben elpusztul. Fertőzés esetén érdemes a szemmel látható állatokat eltávolítani, majd a hatásosság érdekében felszívódó rovarölő szert alkalmazni!
Toxicitás:
Az Anthurium mérgező növény, és a levelében található oxálsav mérgező lehet az emberek és az állatok számára!
Reméljük ezzel a bloggal sikerült kicsit szélesebb ismereteket szereznetek erről a csodálatos Anthurium fajról és ezáltal nálatok is egészséges, szép példányok nevelkedhetnek!