Anthurium crystallinum
Az elmúlt egy-két évben talán a legelterjedtebb Anthurium faj, mégis a legnehezebb feladat az eredeti ábrázolásoknak megfelelő példányt találni. Hibridizálódik a természetben és hibridizálják a termesztő üzemekben is. Az egyik legkönnyebben tartható és legszebb Anthuriumról lesz szó következő blogunkban, ami nem más, mint a crystallinum.
(Kép forrása: Google)
Az Anthurium crystallinum élőhelye
Az Anthurium crystallinumot először 1873-ban írta le Linden és André a kolumbiai Nueva Granada területén gyűjtött anyagok alapján. Készítettek egy illusztrációt a fajtiszta növényről, mellyel tökéletesen azonos példányt találni szinte azóta is lehetetlen.
(Kép forrása: Google)
Az eredeti 1873-as illusztráció.
Az ábra egyik jellegzetessége, hogy a levélvállak kissé fedik egymást, amely az Anthurium clarinerviumnál is megfigyelhető.
Már az 1880-as években elkezdték hibridizálni, mely napjainkig is tart. Sajnos nem mindig a legegyszerűbb feladat egy-egy hibrid beazonosítása. A legtöbb import példány egyszerűen „crystallinum” néven kerül kereskedelmi forgalomba az ázsiai és holland kertészetekből, ám többségük mégsem tiszta faj.
Régebbi, elterjedt elsődleges hibridek: X forgetii, X magnificum, X regale, X dressleri, illetve ezek visszakeresztezései.
Holland komplex crystallinum hibridek.
Fajmegőrző termesztés…
(kép forrása: Google)
Kaliforniában egyes kertészetek vad eredetű kolumbiai Anthurium crystallinumok termesztését folytatják, melyek egyedei kifejezetten hasonlítanak a 19. századi leírásokhoz és ábrázolásokhoz. Az állomány szülőnövényeit egy Északnyugat-kolumbiai megyében gyűjtötték, ahol korábban fényképek is készültek vadon élő példányokról.
Élőhelyén epifitaként vagy litofitaként él, de megtelepszik az esőerdő törmelékes feltalajában, illetve sziklás hasadékokban is.
Megjelenése
Nyújtott szív alakú levelei csúcsosak, határozott levélvállal, mely szinte összeér. Levéllemeze rendkívül bársonyos, puha, mélyzöld, kristályosan csillogó, látványos ezüst erezet díszíti. Fonákja egyszerű mentazöld. Levélnyele és rövid szára bordó színű. Halványzöld virágai hosszú száron nőnek.
Az új levelek vöröses-bordó színűek.
Levelei akár 70 cm hosszúságúra is megnőhetnek.
A sectio-k, azaz a fajcsoportok, a nemzetségen belüli meghatározott csoportokat képviselik. Mindegyiket egyedi morfológiai jellemzők, genetikai felépítés és néha földrajzi eloszlás határozza meg.
A Cardiolonchium fajcsoportba (sectio) jelenleg 250 publikált vagy elfogadott Anthurium faj tartozik, köztük az Anthurium crystallinum is.
Páraigény
Alapvetően páraigényes növény. A minimális relatív páratartalom számára 60%.
Lakásban érdemes párologtató tálcára (agyaggolyó + cserépalátét) helyezni vagy párásító készüléket üzemeltetni a közelében, akár leveleit napközben vízzel permetezni.
A megfelelő páratartalom biztosítása mellett ügyelnünk kell a légmozgásra is, a gombás megbetegedések elkerülése érdekében.
Ültetőközeg
A kereskedelemben kapható import növények nagy része tőzegbe vagy kókuszrostba ültetve kerül forgalomba. Ezek natúr termesztőközegek, melyekből át kell cserepeznünk növényünket egy megfelelő, végleges földkeverékbe.
Bal oldalt a tőzeges termesztő közeg, jobb oldalt a végleges Anthuriumoknak való földkeverék.
Laza szerkezetű, darabos, jól szellőző ültetőközegre van szüksége.
Optimális összetevők:
Tengerparti fenyőkéreg (hőkezelt).
(Pinus pinaster)
Kertészeti perlit.
Sphagnum moha.
Faszén.
Kókuszchips.
Rostos mohatőzeg vagy jó minőségú tőzeges virágföld.
Ajánljuk készre kevert ültetőközegünket anthuriumokhoz:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-epifita-novenyeknek
Illetve minden összetevő megtalálható webáruházunkban:
https://inplanted.hu/Natur-ultetokozegek
A közeg és a gyökerek megfelelő szellőzése érdekében érdemes ültetőkosárban tartani.
Egy zárt cserépben és egy tömör, nem megfelelő ültetőközegben hamar begombásodhat és elrohadhat növényünk gyökérzete, míg az ültetőkosár használatával ez könnyedén elkerülhető. Arra kell ügyelnünk, hogy a közeg hamarabb kiszáradhat benne, így gyakrabban kell öntöznünk.
Ültetőkosaraink: https://inplanted.hu/Ultetokosarak
Fényigény
Élőhelyén a sűrű lombkorona megszűri a fényt, így közvetlen napfénynek mi sem tehetjük ki az Anthurium crystallinumot. Megközelítőleg 5000 lux megvilágítás mellett kielégítően fejlődnek vegetatív részei.
Tápanyagigény
Vízben oldható, nitrogén túlsúlyos, folyékony levéldísznövény tápoldattal rendszeres tápoldatozás a kiválasztott márka csomagolásán jelzett adagolás szerint ajánlott.
A csepegtetős tápoldatok és a szilárd táprudak nem biztosítanak megfelelő tápanyagellátást a növény számára, sokszor több kárt tudnak okozni az egy helyen felgyülemlő nagy mennyiségű tápsóval, mint hasznot. Alkalmazásukat nem javasoljuk.
Hőmérsékletigény
Kifejezett pihenő időszaka nincs. Melegházi növény: 18-30 fok, átlagosan 22-24 fokon fejlődik a legintenzívebben.
Öntözés
Esővíz, vagy forralással lágyított víz a legmegfelelőbb öntözővíznek. Megfelelően meleg, párás környezetben az ültetőközeg lehet mindig kissé nyirkos, de nem teljesen vízzel átitatott. A pangó vizet kerülni kell.
Virágzás
Virága torzsavirágzat és az azt körülvevő úgynevezett fellevél, buroklevél, mely jellemzően keskeny, zöld színű.
Kártevők, betegségek
Főként a téli időszakban (a megfelelő öntözés ellenére is) gombás/baktériumos (ödémás) foltok könnyen megjelenhetnek bárhol a levéllemezeken, különösképp a fizikai sérülések körül->ezek a foltok sajnos hamar megnövekednek, továbbterjedhetnek (ezt nevezzük "chipsesedésnek")->ilyenkor egy felszívódó gombaölő permetezőszerrel javasoljuk beöntözni a növényt és a továbbiakban próbáljuk még szárazabban tartani az ültetőközegét, egy melegebb-fényesebb szobába helyezni, illetve a rossz leveleket eltávolítani.
Gyakori kártevője a takácsatka. Elsősorban a levelek fonákján pókhálóhoz hasonló szövedéket képeznek, majd a levelek szívogatása miatt először apró halvány foltok jelennek meg, később a levelek elsárgulása és teljes elszáradása figyelhető meg. A teljes megfertőződést csak abban az esetben tudjuk elkerülni, ha a vásárlást követően karanténozzuk és rendszeresen atkaölő permetezést hajtunk végre a növényeken, a magasabb páratartalmat és nyirkos környezetet pedig folyamatosan biztosítjuk. Ügyeljünk rá, hogy külön szert kell használnunk az atkára és az atka tojásra, melyek együttes kipermetezése ajánlott! Megfelelő páratartalom mellett ragadozó atkák telepítése is megoldást jelenthet. (Egyszeri telepítés nem jelent 100%-os eredményt, így azt ajánlott ismételni.)
Másik gyakori kártevője a Gyapjastetű. A növény nedvét szívogatja, melynek hatására legyengül, időnként levélhullás is jelentkezik, legrosszabb esetben elpusztul. Fertőzés esetén érdemes a szemmel látható állatokat eltávolítani, majd a hatásosság érdekében felszívódó rovarölő szert alkalmazni!
DocBlock Anthuriumok
Kép forrása: Google
A Block Botanical Gardens tulajdonosa, Dr. Jeff Block orvos-botanikus, számos új Anthurium faj változatát és hibridjét hozta létre, hosszan tartó, szelekciós termesztéssel a kert automatizált üvegházaiban. Sikereinek titka több évtizedes klinikai egészségügyi és botanikai tapasztalata mellett, a növények optimális víz-, levegő-, fény-, és tápanyagigényeinek tökéletes ismerete. A Block Botanical Gardens küldetése, hogy olyan szubtrópusi dísznövénypéldányokat tartson fenn, amelyek kiemelkedően magas kertészeti érdemekkel rendelkeznek, és amelyek a világ legjobbjai közé tartoznak.
Több crystallinum szelekciós termesztéséből és hibridizálásából találhatunk fajtákat a DocBlock kínálatában.
Kép forrása: aroidcultivars.org
Anthurium Brielle®
Kerekded, szív alakú levelei bársonyosak, világoszöld színűek, az erek mentén és körben a levéllemez szélén ezüst mintázat díszíti; kompakt növekedésű, kis termetű fajta.
Kép forrása: Google
Anthurium crystallinum (Red)
A crystallinum (Red) szintén megtalálható a DocBlock Anthuriumok közt. Tim Anderson termesztési vonalából származó komplex hibridek, crystallinum, magnificum és dressleri keresztezésekből.
Levéllemeze bársonyos, sötétzöld színű, enyhe bordó árnylattal, s kristályosan csillogó. A levéllemez színét látványos, piros erezet díszíti, melyek mentén közepesen vastag, ezüst színű sáv húzódik mindkét irányban. Az új levelek intenzív vöröses-bordó színűek. Levélnyele és szára bordó színű.
Mr. Block számtalan hibridet hozott létre a crystallinum (Red) további keresztezéséből.
Anthurium crystallinum ’Silver Blush’
Említésre méltó még a napjainkban igen gyakori, európai termesztésben elterjedt Anthurium crystallinum ’Silver Blush’ fajta.
Kerekded, szív alakú levelei bársonyosak, világoszöld színűek, az erek mentén és körben a levéllemez szélén ezüst mintázat díszíti. Kompakt növekedésű, közepes méretű fajta.
A holland kertészetek kínálatának állandó szereplője.
Ezen fajták és hibridek gondozása gyakorlatilag megegyezik a fent leírtakkal, csupán színükben, mintázatukban és méretükben térnek el egymástól.
Toxicitás
Az Anthurium mérgező növény, és a levelében található oxálsav mérgező lehet az emberek és az állatok számára!
Reméljük ezzel a bloggal sikerült kicsit szélesebb ismereteket szereznetek erről a csodálatos Anthurium fajról és ezáltal nálatok is egészséges, szép példányok nevelkedhetnek!
Végezetül, ha kedvet kaptál hozzá és belevágnál egy saját Anthurium crystallinum tartásába, akkor az alábbi linken megtekinthetitek és megvásárolhatjátok üvegházunkból az alábbi növényeteket:
https://inplanted.hu/Anthurium-crystallinum-Inplanted