Következő csomagfeladás: 2025.05.14.

Kérdés esetén hívj minket! +36-70/792-9212

  • Kategóriák
    • Akciós növények 
    • Levéldísznövények 
    • Inplanted növények 
    • Orchideák 
    • Ültetőközegek 
    • Kellékek 
    • Kaspók 
    • Fűtőtasak 
    • Ajándékutalvány 
  • Főoldal
  • Nyitvatartás
  • Hűségprogram
  • Blog
  • Vásárlói tájékoztató
Vissza
Phalaenopsisok
Inplanted
Inplanted

Phalaenopsisok

Az orchidea kiállításon való részvételünk alkalmából készítünk egy blogsorozatot, melyekben a legelterjedtebb orchidea nemzetségekről írunk röviden. Igyekszünk kifejteni a fontosabb tudnivalókat tartásukról.

A kosborfélék vagy orchideafélék (Orchidaceae) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe tartozó család.

A legnagyobb nemzetségek a Bulbophyllum (2000 faj), az Epidendrum (1500 faj), Dendrobium (1400 faj) és a Pleurothallis (1000 faj). A családba tartozik a vanília (Vanilla), a kosbor (Orchis) (típusnemzetség) és több termesztett növénynemzetség, mint a Phalaenopsis, a Cattleya és a Cymbidium.

Negyedik blogunkban a kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartozó Phalaenopsis nemzetséggel foglalkozunk. 

A Phalaenopsisok előfordulási területe Indiától és Nepáltól keletre, valamint Dél-Kínától, a Koreai-félszigettől és Japántól délre, Délkelet-Ázsián és Indonézián keresztül, egészen Észak-Ausztráliáig tart. Panamába betelepítették.

Hosszú évek óta a Phalaenopsis orchideák a kereskedelemben legelterjedtebb és legkedveltebb virágzó növények. A nemesítők munkájának köszönhetően, napjainkban több ezer hibrid létezik szerte a világon. Ebben a blogban az elterjedtebb Phalaenopsis hibridekkel foglalkozunk.

A Lepke-hibridek nemcsak változatos virágaik miatt oly népszerűek, hanem talán, mert a lakáskörülményekhez legkönnyebben alkalmazkodó orchideák.

 A Lepkeorchidea monopodiális növekedésű – a száruk nem ágazik el, egy csúcsa van, amelyből a gyökerek, ovális és vastag levelek, illetve a virágok hajtanak. A növény hosszirányban csak egy tőből nő.

Fényigényük:

Megközelítőleg 7500 lux az optimális számukra, egyes fajtiszta növények esetében ennél több 10-12000 lux is szükséges a virágzáshoz.

 

Ültetőközegük, átcserepezésük:

Egy optimális közeg összetétele:

  • nagyobb szemű vörösfenyőkéreg
  • apró szemcsés faszén
  • finomra aprított sphagnum moha
  • esetleg kókuszchips

 

Sok esetben előfordul, hogy a kereskedelemben kapható Phalaenopsis gyökerei között megtalálható egy kisebb termesztő kosár, vagy préselt kókuszrost henger. A kókuszrost rendkívül sokáig képes megtartani a vizet, ami számtalan esetben a növényünk tőrothadását eredményezi, még annak ellenére is, ha mi az öntözéssel gondosan jártunk el. Ezt igyekezzünk óvatosan eltávolítani!

A legelterjedtebb epifita Phalaenopsis hibrideknek közepes méretű, pormentes és tiszta vörösfenyő kéreg adja az ültetőközeg alapját, mely némi sphagnum mohával és faszénnel párosul a minőségi keverékekben. Ezen orchideákat speciális gyökérzetük miatt kivétel nélkül átlátszó cserépbe kell ültetni, hogy gyökerük fényhez jusson.

 Az előző közegből mindenképp tegyünk az új cserépbe is, mivel a hasznos gombákat csak így tudjuk biztosítani számukra, melyek nélkül elpusztulhat a növény. Átültetés előtt pedig néhány percre áztassuk vízbe az új közeget.

Az epifita orchideákat, csak akkor ültessük át, ha gyökérzetük kellően benőtte a cserepet; viszont ekkor is csak eggyel nagyobb cserépbe, hogy a gyökerek elől ne zárja el a túl sok kéreg a fényt. Erre általában évente egyszer van szükség.

A túlnőtt kilógott gyökereket semmiképp se vágjuk le, hanem hagyjuk őket továbbra is a cserepen kívül.

Ha közeget töltünk a gyökerekre, semmiképp se nyomkodjuk kézzel, hanem egy orchideapálca segítségével juttassuk a kéregdarabokat a gyökerek közé/köré.

  A növény levelei és töve nem kerülhet a közeg (felszíne) alá!

A Phalaenopsisok beültethetők léckosárba is.

 

A nálunk kapható Phalaenopsis ültetőközegek, összetevők:

JÓFÖLD ORCHIDEAFÖLD:

https://inplanted.hu/JO-FOLD-ORCHIDEA-KOZEG-5-liter

FASZÉN:

https://inplanted.hu/Feketeszen-1liter

KÓKUSZCHIPS:

https://inplanted.hu/Kokuszchips-4-liter

SPHAGNUM MOHA:

https://inplanted.hu/Sphagnum-moha

 

 

Páraigényük, öntözésük:

Esővízzel vagy forralással lágyított, szobahőmérsékletű vízzel öntözzük őket. Az ültetőközeg 2 öntözés között kiszáradhat, de tartósan ne hagyjuk szomjazni a növényt.

Áztatásos módszer:

A növényt cserepével együtt beleállítjuk egy vízzel felengedett tálba, de ügyeljünk arra, hogy a törzsét ne érje el a vízszint.

Így felveszi a megfelelő mennyiségű vizet, a közegéből pedig kiázik a felgyülemlett (táp)só. Nagyjából fél óra alatt telítődnek a gyökerek. Ezt követően vegyük ki a cserepet és hagyjuk kicsepegni a felesleges vizet.

A pangó vizet egy orchidea sem tolerálja, gyökérrothadáshoz vezet!

A parafablokkon tartott Phalaenopsist permetezzük szobahőmérsékletű, lágy vízzel a délelőtti órákban minden nap, ezek lefelé logó levelei levezetik a vizet, így a koronarothadás veszélye nem áll fenn.

A cserépbe ültetett növényeket nem ajánlott zuhanyoztatni, mert a levelek felszínén összegyűlt szennyeződéseket bemoshatjuk a levelek közti szűk résekbe, ami a koronarothadás egyik leggyakoribb okozója.

A Phalaenopsis gyökereinek mindenképp láthatónak kell lenni, hogy végbemehessen a fotoszintézis.

A kerámia és műanyagkaspók használata epifita orchideák esetében minden esetben lassú és biztos növénypusztuláshoz vezet!

Alapvetően páraigényes növények, az optimális relatív páratartalom számukra 60%.

Páraigényük kielégítésére lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.

Télen a növény kevesebb vizet vesz fel, így ebben az időszakban fokozottan ügyeljünk az öntözés mértékére.

A dehidratált Phalaenopsis gyökerei matt-szürkés színűek.

A megfelelően hidratált gyökerek zöldek, fényesek.

 

Tápanyagigényük:

 

A legtöbb kereskedelemben kapható folyékony! orchidea tápoldat megfelelő számukra. Egész évben, a csomagoláson feltüntetett adagolás betartása mellett kell használni a kiválasztott készítményt. Érdemes az elérhető márkák között időszakonként váltani.

Virágzás alatt NEM javasoljuk a tápoldatozást, mivel úgy hamarabb elnyílik a virág. Viszont egészen az első bimbó fakadásáig érdemes adagolni a tápoldatot.

A keserűsó használata szintén fontos része a lepkeorchideák tápozásának, havonta egyszer ajánlott hozzátenni az áztatóvízbe (ekkor más tápoldatot ne adjunk a növénynek).

A csepegtetős tápoldatok és a szilárd táprudak nem biztosítanak megfelelő tápanyagellátottságot a növény számára, sokszor több kárt tudnak okozni az egy helyen felgyülemlő nagy mennyiségű tápsóval, mint hasznot. Alkalmazásukat nem javasoljuk.

 

 

Hőmérséklet-igényük:

A Phalaenopsisnak kifejezett pihenő időszaka nincs. Melegházi növények: 18-30 fok, átlagosan 22-24 fokon fejlődnek a legintenzívebben.

 LÉGMOZGÁS:

A megfelelő páratartalom biztosítása mellett ügyelnünk kell a légmozgásra is, a gombás megbetegedések és a koronarothadás elkerülése érdekében.

Ezt akár egy modern, de szolídabb vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventilátorral is megoldhatjuk.

Keiki leválasztás:

A „keiki” valójában egy Hawaii-i szó, amely lefordítva „babát” jelent. A lepkeorchideák esetén egy, az anyanövénnyel megegyező „klón” kezd el növekedni a virágszáron.

/ Forrás: flickr - Pumpkin's Hobbies/

A keikit abban az esetben vághatjuk le az anyatő virágszáráról, ha legalább 3-4 levele és 4-6 léggyökere van, melyekkel képes a növény a továbbiakban a víz és tápanyagok felvételére.

A vágás úgy történjen, hogy a virágszárból hagyjunk a keiki előtt és után is 1-2 cm-es darabot.

Ezt követően a leválasztott kis növényke sebeit kezeljük 3%-os hidrogén-proxid oldattal vagy fahéjjal, majd  szívassuk fel szobahőmérsékletű, lágy vízzel, esővízzel.

A beültetést követően ne a cserepes áztatásos öntözési módot alkalmazzuk, hanem finoman permetezzük a közeget.

Rendkívül levegős, sphagnum mohában gazdag, laza közegre van szüksége a leválasztott keiki-nek, melynek alapja apró szemcséjű (vörös)fenyőkéreg.

Ügyeljünk rá, hogy közege állandóan nyirkos legyen.

Nagyjából egy hónap eltelte után elkezdhetjük nitrogéndús tápoldatos vízzel öntözni a növényt.

Virágzásuk:

A termesztők munkájának köszönhetően Phalaenopsis virág szinte minden színben létezik.

/Induló virágszárak/

A Phalaenopsisok megfelelő körülmények közt egy évben akár kétszer is virágozhatnak tavasszal és ősszel. A virágzás általában akkor indul be, ha a nappali és éjszakai hőmérséklet közt nagy az ingadozás, illetve megfelelő a fényerősség. Virágaik rendkívül tartósak. Ügyeljünk rá, hogy a huzatos helyen tartott orchidea ledobhatja a bimbóit.

Különlegesség a virágzásról:

A legtöbb áruházban beszerezhető, modern termesztő üzemekben létrehozott és hormonokkal, megvilágítással és tápanyagokkal virágzásra kényszerített Lepkeorchidea egy idő után kimerül.

Bioritmusuk megborult, olykor a növény gyökérzete és fejlettségi szintje sem tenné lehetővé a folyamatos virágzást, a növény mégis képtelen abbahagyni.

A legjobb, amit tehetünk, ha nem várjuk meg a levirágzás után rögtön bekövetkező másod és harmad virágzást, hanem egész egyszerűen levágjuk a virágszárat.

Ezeknek a kimerült növényeknek regenerálódniuk kell. Térjünk át a normál tápozáshoz, cseréljünk közeget a fent leírtak szerint, majd a növény a megerősödése után ismét virágszárat fejleszt, ezúttal erősen és természetes módon, a maga ritmusában.

Mini Phalaenopsis hibridek:

A kereskedelemben számos mini Phalaenopsis-hibrid kapható.

Tartásuk megegyezik a fent leírtakkal.

Ezek az orchideák kókuszrostban , vagy sphagnum mohába ültetve kerülnek hozzánk az esetek nagy részében. Ezt fontos kicserélnünk, apró darabos fenyőkéreg, faszén és finomra aprított sphagnum moha keverékére. Mindenképp keverjünk bele az előző közegből, hogy a szükséges gombakapcsolatok megmaradjanak, melyekkel együtt él a növény.

Betegségek:

 

Leggyagoribb kártevője a pajzstetű és a tripsz. Megjelenésük esetén hetente 1X  felszívódó rovarölőszerrel elkevert vízben áztassuk őket (csak a gyökereket), melyet 1 hónapig célszerű végezni. Tripsztámadás esetén a virágszárakat azonnal vágjuk le (hiszen a szirmok az elsődleges célpontjaik a kártevőknek)

 

Gyakori eset még a  koronarothadás (általában akkor fordul elő, ha a levéltőbe kerül a víz a figyelmetlen permetezés vagy áztatás miatt), ami sajnos az esetek többségében gyógyíthatatlan.

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Inplanted Kertészeti és Kereskedelmi Kft.
  • 1154 Budapest, Népfelkelő utca 7., fsz. 1.
  • +36-70/792-9212
  • inplanted@inplanted.hu
  • facebook

  • instagram

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

EGYEDI AJÁNLATOK, ÚJ TERMÉKEK, INFORMÁCIÓK

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj újdonságainkról, eseményeinkről és ne maradj le a feliratkozóink számára készített ajánlatokról sem!

Feliratkozás
simplepay_hu_v2
  • Akciós növények 
  • Levéldísznövények 
  • Inplanted növények 
  • Orchideák 
  • Ültetőközegek 
  • Kellékek 
  • Kaspók 
  • Fűtőtasak 
  • Ajándékutalvány 
  • Főoldal
  • Nyitvatartás
  • Hűségprogram
  • Blog
  • Vásárlói tájékoztató
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.