Paphiopedilumok
Az orchidea kiállításon való részvételünk alkalmából készítünk egy blogsorozatot, melyekben a legelterjedtebb orchidea nemzetségekről írunk részletesebben. Igyekszünk kifejteni a fontosabb tudnivalókat tartásukról.
A kosborfélék vagy orchideafélék (Orchidaceae) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe tartozó család.
A legnagyobb nemzetségek a Bulbophyllum (2000 faj), az Epidendrum (1500 faj), Dendrobium (1400 faj) és a Pleurothallis (1000 faj). A családba tartozik a vanília (Vanilla), a kosbor (Orchis) (típusnemzetség) és több termesztett növénynemzetség, mint a Phalaenopsis, a Cattleya és a Cymbidium.
Első blogunkban a kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartozó Paphiopedilum nemzetséggel foglalkozunk.
A kereskedelemben és a gyűjtők körében a Paphiopedilinae alnemzetségcsoport tagjai, azaz a Paphiopedilumok(vénuszpapucsok) a legismertebbek és legelterjedtebbek.
A vénuszpapucsfajok előfordulási területe India, Dél-Kína, Délkelet-Ázsia, beleértve a Maláj-félszigetet és a Fülöp-szigeteket is. Ennek a nemzetségnek a legdélkeletibb elterjedése Új-Guineában és a Salamon-szigeteken van.
A virág ajaki része módosult egy "papucsra" emlékeztető virágrésszé, ami fontos szerepet játszik a beporzás során. A beporzó rovarok nektárt keresve bemásznak a papucsba, viszont csak a hátulsó részen van esélyük kimászni, ezzel beporozva a növényt.
Hőmérséklet igényük:
Minden esetben érdemes tájékozódni az adott faj/hibrid származási helyéről, mert ettől függően egyes fajok hideg/mérsékelt tartást kívánnak, ezek általában a zöld levelű fajok. Mások az egyenlítői forró tengerparti erdőkből származnak, így melegházi tartást igényelnek. Ezeknek általában márványozott, vagy tarka a levelük.
- Mérsékelt házi növények: 12-18 fok, a fejlődéshez 16-18 fok az optimális
- Melegházi növények: 18-30 fok, átlagosan 22-24 fokon fejlődnek a legintenzívebben
Nyáron mindkét hőmérséklet-igényű csoport tartható a szabadban is. Arra ügyeljünk, hogy a melegházi növények minimum 15 oC-ot, a mérsékeltházi növények viszont minimum 5 oC-ot bírnak tartósan éghajlatunkon. Fontos, hogy minden esetben esőtől és tűző naptól védett helyen tartsuk őket.
Virágzásuk:
A legtöbb Paphiopedilum télen, nyáron virágzik. Viráguk a levélrozetta közepéből emelkedik ki, egy virágszáron általában egy virág nyílik. A virágzás után a levelek mellett jelennek meg az új hajtások, amik 6-8 hónap múlva fognak virágozni.
Páraigényük, öntözésük:
Esővízzel vagy forralással lágyított vízzel öntözzük őket, az ültetőközeg mindig legyen nedves, de soha nem teljesen átázott! A pangó vizet nem bírják, gyökereik rothadásnak indulnak.
Havonta 1 alkalommal ajánlott Kalcium-nitrát vizes oldatával megöntözni a növényt. Ezzel a módszerrel kissé emelhetjük az ültetőközeg kémhatását (pH-t) semleges irányba. A túl savas kémhatású ültetőközegekre érzékenyek, hiszen élőhelyükön (ahol megtelepednek) az ültetőközeg/talaj pH értéke 6 körül mozog.
Télen a növény kevesebb vizet vesz fel, így ebben az időszakban fokozottan ügyeljünk az öntözés mértékére.
Páraigényük kielégítésére lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Kerüljük leveleik közvetlen vízzel történő permetezését!
A megfelelő páratartalom biztosítása mellett ügyelnünk kell a légmozgásra is, a gombás megbetegedések elkerülése miatt. Ezt akár egy modern, de szolídabb vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventilátorral is megoldhatjuk.
Ültetőközeg:
Számos bevált egyéni recept és praktika található az interneten.
Talajlakó növények. Egyes fajok patakmedrek oldalán, sziklafalakon, hasadékokban telepednek meg őshazájukban, félárnyékos mohás területeken, míg mások a trópusi korhadékos, humuszos erdőtalajon élnek.
Gyakoriak a mészkőkedvelő fajok/fajták.
Egy optimális közeg összetétele:
- apró szemű vörösfenyőkéreg
- tőzeg
- kertészeti perlit
- apró szemcsés faszén
- sphagnum moha
- habkő
- mészkődarálék vagy tört csiga-, kagylóhéj (bizonyos fajoknak/fajtáknak)
- komposzt
- kókuszchips
Átültetésük a virágzás után esedékes, ha a növény gyökérzete teljesen kinőtte a cserepet vagy, ha az ültetőközeg elhasználódott, összetömörödött. Érdemes laposabb, szélesebb ültetőtálat választani számukra, mert folyamatosan sarjakat fejlesztenek.
A nálunk kapható Paphiopedilum ültetőközegek, összetevők:
INPLANTED-MIX PAPUCSORCHIDEÁKNAK:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-Papucsorchideaknak-4l
HABKŐ:
FASZÉN:
https://inplanted.hu/Feketeszen-1liter
KÓKUSZCHIPS:
https://inplanted.hu/Kokuszchips-4-liter
KERTÉSZETI PERLIT:
https://inplanted.hu/Perlit-4L
Fényigényük:
A félárnyékot kedvelik, az erős, közvetlen napfényt egy faj sem bírja.
Legtöbbjük nyáron tartható a szabadban is, de elhelyezésükkor ügyeljünk a fent leírtakra.
Ha pótmegvilágításban gondolkodunk, nagyjából 1600-2000 lux az ideális számukra.
Tápanyagigényük:
A növekedési időszakban nitrogén túlsúlyos tápanyagot, a virágzási időszakot megelőzően pedig káliumban és foszforban gazdagabb tápanyagot célszerű használni. Virágzás alatt célszerű mellőzni a tápoldatozást.
A téli időszakban a tápozást mérsékelni kell, de a tévhitekkel ellentétben nem elhagyható!