Cserépméret: 8cm
Egy viszonylag új fajta, melyet két Tradescantia albiflora keresztbeporzásával hotak létre Hollandiában 2012-ben, Sappemeerben. Alapvetően a Tradescantia fajok Közép-Amerikából, Mexikóból és Dél-Amerikából származnak. Kúszó növény, levelei lándzsa alakúak, élénk lila, rózsaszín és krémcsíkosak. Szárai vastagabbak az ismertebb fajokénál.
Rövid életű virágai fehérek, melyeket reggel nyit, este zár.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Tradescantia az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Minden esetben első körben átültetésre van szükség, megfelelő közegbe, mert ha növényünk így marad, akkor rövidesen hiánytüneteket (gyenge növekedést, lombhullást, elszíneződést, torz fejlődést) fog produkálni.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
A megvásárolt Tradescantiát ültessük át az akklimatizálódást követően (nagyjából 1-1,5 hét) megfelelően laza, jó vízáteresztő közegbe.
Innentől kezdve rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
Kiválóan tartható ámpolnanövényként.
Fényigény:
A Tradescantia ’Nanouk’ a tenyészidőszakban a szabadban fejlődik a legjobban. Tartható napos helyen, de a megfelelő hozzászoktatásra fordítsunk energiát. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi fagyok elmúltával helyezzük a szabadba a naposabb órák kezdetekor, majd vigyük vissza a lakásba. Ezt 1,5-2 hétig ismételjük meg minden nap.
Hirtelen nem szabad erős tűző napfénynek kitenni tartósan, mert levelei új hajtásai megperzselődnek!
Ezt követően késő őszig a szabadban hagyhatjuk.
Amennyiben erre nincs lehetőségünk, akkor keressünk számára megfelelően fényes helyet lakásunkban, illetve szükség esetén gondoskodjunk pótmegvilágításról.
A sötétben tartott Tradescantia levelei jellemzően sápadt zöldek, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
A Tradescantia kevésbé páraigényes növény.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Tradescantiának is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Tradescantia közege legyen nyirkos, de a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)