Cserépméret: 12-17 cm
A közkedvelt Monstera deliciosa kisebb alakja. A kezdetekben az eltérés méretükben és leveleik szeldeltségében, lyukacsosságában van. A borsigiana szárai vékonyabbak, levélnyelei rövidebbek. Juvenális korban levelei kisebbek, szív alakúak, idővel pedig rajtuk is megjelenik a jellegzetes szeldeltség, kis mértékben lyukacsosság, a főér mentén. Eredetileg Mexikóban és Dél-Kolumbiában fedezték fel. Hawaiin és Amerika számos trópusi övezetében megtalálható. Élőhelyén az erdő talajától felfelé növekszik, a fák törzsére tapadókorongos gyökereivel kapaszkodik, majd folyamatosan gyökereket küld a földre tápanyagfelvétel céljából. Levelei egy természetes mutáció által fehér tarkák, azaz a fehér részeiben alacsony vagy nincs jelen klorofill.
Tápanyagigény-átcserepezés:
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
Rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
Az általunk termesztett Monstera deliciosa f. borsigiana’ variegata’ megfelelő közegben kerülnek értékesítésre, így csak a teljes begyökeresedést követően válik szükségessé az átcserepezésük.
Amennyiben nagyobb, fejlettebb növényeket szeretnénk látni otthonunkban, akkor a karóra futtatás a legoptimálisabb tartási mód.
A mohakarón nem csupán megkapaszkodik, hanem bele is gyökeresedik, ahonnan a gyökérzeten keresztül képes felvenni a szükséges tápanyagokat, amennyiben azt nedvesen tartjuk, így a levélméret is egyre nagyobb.
Elérhető mohakaróink:
https://inplanted.hu/Mohakaro-100cm
https://inplanted.hu/Mohakaro-180-cm
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.
Tehát csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, a Monsterának is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
Válasszunk számára fényes-félárnyékos helyet, szükség esetén gondoskodjunk pótmegvilágításról.
A sötétben tartott Monstera levelei jellemzően sápadtak, kevésbé tarkák, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
A Monstera deliciosa f. borsigiana’ variegata’ páraigényes növény.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Monsterának is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
Az Monstera közege legyen nyirkos, de a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Virágzás:
Az Araceae családra jellemző fellevéllel védett torzsavirágzatot fejleszt, melyek krém-fehér színűek.
Lakáskörülmények között nagyon ritkán virágzik.
deliciosa és az f. borsigiana téves megkülönböztetése:
A geniculumnak nevezett fodros rész, ami egyféle ízületként funkciónál, közvetlenül a levél kezdete alatt, a levelek forgását teszi lehetővé a fény irányába. Elterjedt tévhit, hogy csak a deliciosa-nak vannak fodrai a levélnyél végén.
Enid Offolter, az NSE Tropicals munkatársa megállapította, hogy mind a deliciosa, mind az f. borsigiana rendelkeznek geniculummal.
Amennyiben növényünk nem rendelkezik ilyennel, az még nem azt jelenti, hogy más forma, hanem egyszerűen nem elég idős a növény, hiszen juvenális korban egyiknek sincs geniculumja.
Vagyis a f. borsigiana igazából ugyanúgy deliciosa, csupán jóval később éri el a felnőttkori formát, ami lakáskörülmények között szinte soha nem is szokott bekövetkezni. Viszont pont ezért, mert "későn érő típus", kiválóan alkalmas kisebb helységekbe is szobanövénynek.
A növény saját termesztésű, ezért semmilyen kuponkedvezmény vagy akció nem vonatkozik rá.