Cserépméret: 12cm
A Hoya Krohniana a Fülöp-szigeteken honos epifita kúszónövény. Eleinte Hoya lacunosa néven ismerték, végül leválasztották és Philip Krohn botanikusról kapta a nevét. A kereskedelemben kapható ’Super Silver’ vagy ’Eskimo’ néven ismert változat 2009-ben jelent meg. Apró levelei szinte teljes mértékben szürkés-ezüstszínűek.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Hoya krohniana az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Minden esetben első körben átültetésre van szükség, megfelelő közegbe, mert ha egy epifita növény ebben marad, rövidesen a pusztulását okozza.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől. A Hoyát levéldísznövényekhez való hígabb tápoldattal kell rendszeresen öntöznünk, a terméken megadott időközönként és mennyiségben.
A megvásárolt Hoyát ültessük át az akklimatizálódást követően (nagyjából 1-1,5 hét) megfelelően laza, jó vízáteresztő közegbe.
Mivel egy epifita növényről van szó, ezért nem mindegy milyen közegbe ültetjük!
Fényigény:
A Hoya esetében kifejezetten kerüljük az erős közvetlen napsugárzást, inkább árnyékos-félárnyékos helyet válasszunk számára.
Jól fejlődik mesterséges fényben is.
A sötétben tartott Hoya krohniana levelei jellemzően sápadtak, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Epifita keverékre van szükség, amely darabos, tartalmaz olyan összetevőket, melyeket a növény idővel képes lebontani, megemészteni.
Az általunk készített, epifita növényekhez való keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-epifita-novenyeknek
Összetétele:
-sphagnum moha
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Hoya krohniana közegét hagyjuk két öntözés közt megszikkadni, mert a túlzott nedvesség hatására leveleik ödémássá válhatnak, ezáltal könnyedén bakteriális vagy gombásodásos megbetegedést kaphatnak.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Virágzás:
Jellemzően az idősebb tövek fejlesztenek virágot a tenyészidőszakban. Csillag alakú virágai bogernyő virágzatba tömörülnek, krém- halványsárga színűek.
Elvirágzás után a virágszár nem szárad el, a végén új rügyek fejlődnek, ezeket semmiképp sem távolítsuk el, mert megakadályozzuk a későbbi virágzást!