Szarvasagancs páfrányok tartása
Hazánkban is egyre elterjedtebbek és könnyen beszerezhetővé válnak az epifiton növények, viszont még mindig kevés segédanyag olvasható a tartásukról.
Ebben a bejegyzésben a gyakorlati tapasztalatainkat szeretnénk részletesebben megosztani veletek, a szarvasagancs páfrányokról.
Azt bizonyára sokan tudjátok, hogy fán lakó, ún. epifiton növények, amelyek leginkább fák lombkoronájában élnek. Tápanyagaikat a növény korhadó kérgéből, valamint a steril levelek közé folyó vízből és a rajtuk keresztül felszívódó szerves anyagokból veszik fel. Gyökerük elenyésző, tehát ültetésüknél ezt kell figyelembe vennünk a közeg kiválasztásánál.
Ültetőközeg:
Mikor létrehoztuk az Inplanted-et, mindenképp szerettünk volna egy általunk kevert, megfelelő ültetőközeget ezeknek a páfrányoknak, ugyanis a kereskedelmi forgalomban kapható közegek, csak részben alkalmasak a szarvasagancsok ültetésére.
A megfelelő talajkeveréknek érdemes tartalmaznia Sphagnum mohát, amely lágyítja, savanyítja a tárolt vizet, biztosítja a közeg nyirkosságát, faszenet, mely szivacsos szerkezetének köszönhetően levegőt és nedvességet tárol, illetve megköti az ültető közeg gyors korhadását, rothadását, valamint közepes szemű kérget és kókuszrostot, vagy tőzeget.
Miután megvan a megfelelő közegünk, következik a cserép megválasztása.
A természetes környezet legmegfelelőbb reprodukálására a legegyszerűbb, ha vízinövénykosarat választunk és fellógatva, vagy egy agyaggolyóval megtöltött tálcára helyezve tartjuk kedvencünket.
Léckosaras függesztés: Egy falécből készített kosár közepébe helyezzük a páfrányt, majd kitöltjük közeggel a kosarat.
Nyilván a lakásban ezek nem a legtisztább módjai a növénytartásnak, emiatt ezeket inkább azoknak ajánljuk, akiknek vagy van otthon egy növényháza, vagy télikertje.
A lehetséges variációk közt szerepel a kókuszrost kosár is, amely már kevésbé koszol, mégis tökéletes választás lehet páfrányunk számára és a lakáskultúrába is jól beleilleszthető. Öntözésnél akasszuk le a helyéről és csapban vagy a kád fölé lógatva itassuk át a közegét vízzel. Lehetőleg lágy, szobahőmérsékletű vízzel tegyük mindezt.
Mindkét esetben számolnunk kell azzal, hogy idővel páfrányunk steril, takarólevelei körbenövik tartó kosarukat, majd a növényalapból kiindulva új levelekkel örvendeztet meg minket páfrányunk.
Következzenek az ’alternativ’ megoldások:
Természetes életmódjából fakadóan lehetőségünk nyílik egyéb megvalósításokra is, mint például a páfrány falapra vagy parafára erősítése. Ebben az esetben csak a rendelkezésre álló helyünkön és kézügyességünkön múlik, hogyan tudjuk ezt kivitelezni.
Így készítjük a falapra erősített változatot:
Mindenekelőtt fontos, hogy egészséges legyen a megválasztott falap, hiszen idővel korhadásnak indul, ha egészséges falapot választunk, akkor ez a folyamat hosszú és évekig csodálhatjuk Szarvasagancs páfrányunkat lakóhelyén.
Válasszuk meg hova helyezzük növényünket, majd készítsünk körbe furatokat, melyen a kötöző drótot, vagy spárgát fűzzük át.
Ha elkészültek a furatok, 2-3 cm közeget oszlassunk el egyenletesen a növény alá.
Vegyük ki a cserépből, de óvatosan, a takarólevelek nagyon törékenyek. Kissé rázzuk le a gyökerek közt maradt közeget, hogy a felvett cserépformát elhagyja. Ezután helyezzük az új közegre.
Most következik a ’kézműves’ része a folyamatnak. Vágjunk megfelelő hosszú spárgát vagy drótokat, majd fűzzük át a furatokon, feszítsük meg szorosra és a falap hátuljánál kössük össze. Ha sikerült páfrányunk már fel is van erősítve.
Igyekezzünk a takarólevelek alá minél több Sphagnum mohát tenni, illetve a gyökérzetet is rakjuk vele körbe, mert ez fogja a kiszáradást megakadályozni.
Íme az elkészült fakorongra erősített páfrányunk...
...ami könnyen elhelyezhető bármely lakáskultúrában.
Ezt a műveletet elvégezhetjük parafán is, de abban az esetben még óvatosabban járjunk el, mert az nagyon törékeny.
Érdemes belekalkulálnunk minden esetben azt, hogy például a Platycerium superbum kifejlett korában robusztus nagyméretű növénnyé fejlődik, tehát a megválasztott anyag méretének is ehhez kell igazodnia.
A tartásról röviden:
Minden esetben tartsuk őket fényes helyen, de a közvetlen napsütéstől óvjuk, mert leveleik megperzselődnek vagy fakó élettelen színűre változnak.
A megszokott közvetlen öntözés helyett, inkább permetezve nedvesítsük közegüket, erre a célra alkalmas kézi permetező, de megteszi egy normál szórófejes üveg is.
A téli nyugalmi időszakban éppen annyi vizet kapjon, hogy a kiszáradást elkerüljük.
Havonta egyszer elég tápoldatozni.
Ezzel a kis szöveggel reméljük hozzátehettünk mi is valamit, ahhoz, hogy szép életerős Szarvasagancs páfrányaitok fejlődjenek és sokáig örömötök leljétek a természet ezen csodáiban.
Kísérjétek figyelemmel az Inplanted weboldalát, kövess minket Instagram és Facebook oldalainkon, hogy értesülj legújabb növényeinkről, BLOG bejegyzéseinkről, termékeinkről!
Jó ültetést mindenkinek!
Inplanted csapata