Cserépméret:12 cm
Főként Délkelet-Ázsiában, Új-Guineában, náhény csendes-óceáni szigeten és Queenslandben őshonos növény. A Scindapsus treubii sötétlevelű változata. Hemiepifita növény, amely az erdő talajától felfelé növekszik, a fák törzsére tapadókorongos gyökereivel kapaszkodik, majd folyamatosan gyökereket küld a földre tápanyagfelvétel céljából.
Az ismertebb fajokhoz, változatokhoz képest lassabban növekszik, meleg és páraigényesebb növény.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Scindapsus treubii ’Dark Form’ az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Minden esetben első körben átültetésre van szükség, megfelelő közegbe, mert ha növényünk így marad, akkor rövidesen hiánytüneteket (gyenge növekedést, lombhullást, elszíneződést, torz fejlődést) fog produkálni.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
A megvásárolt Scindapsust ültessük át az akklimatizálódást követően (nagyjából 1-1,5 hét) megfelelően laza, jó vízáteresztő közegbe.
Innentől kezdve 1-2 hónap letelte után rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
Amennyiben nagyobb, fejlettebb növényeket szeretnénk látni otthonunkban, akkor a karóra futtatás a legoptimálisabb tartási mód.
A mohakarón nem csupán megkapaszkodik, hanem bele is gyökeresedik, ahonnan a gyökérzeten keresztül képes felvenni a szükséges tápanyagokat, amennyiben azt nedvesen tartjuk, így a levélméret is egyre nagyobb.
Elérhető mohakaróink:
https://inplanted.hu/Mohakaro-100cm
https://inplanted.hu/Mohakaro-180-cm
Nevelhetjük parafára, illetve deszkára futtatva is, viszont ügyeljünk arra, hogy a felület folyamatosan nyirkos legyen.
Kiválóan tartható ámpolnanövényként is. Ez esetben számolnunk kell azzal, hogy levelei kisebb méretben, hosszabb nódusz-közökkel jelennek meg. Rendszeres tápanyag utánpótlással, magasabb pára biztosításával gyönyörű növény nevelhető belőlük így is.
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.
Tehát csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, a Scindapsusnak is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
Válasszunk számára fényes-félárnyékos helyet, szükség esetén gondoskodjunk pótmegvilágításról.
A sötétben tartott Scindapsus levelei jellemzően sápadt zöldek, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Az Scindapsus treubii ’Dark Form’ rendkívül páraigényes növény.
A megfelelő pára biztosítására lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Scindapsusnak is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Scindapsus közege legyen nyirkos, de a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)