Cserépméret: 12cm
Szabadalmaztatott fajta, amely a Microsorum musifolium természetes növényi mutációjából származik. Bokrosabb habitusa, kisebb levelei és gyorsabb növekedése különböztetik meg az alapfajtól, melynek természetes élőhelye Új-Guinea és Malajzia. Itt akár elérhetik az 1 méteres magasságot is.
Levelei világoszöldek, vastagok, viaszosak. Hullámos szegélyükkel és kiálló középső bordájukkal, valamint redős felületükkel valóban hüllőszerű a megjelenésük.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Microsorum musifolium az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Minden esetben első körben átültetésre van szükség, megfelelő közegbe, mert ha egy epifita növény ebben marad, rövidesen a pusztulását okozza.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől. A Microsorumot levéldísznövényekhez való hígabb tápoldattal kell rendszeresen öntöznünk, a terméken megadott időközönként és mennyiségebn.
A megvásárolt Microsorumot ültessük át az akklimatizálódást követően (nagyjából 1-1,5 hét) megfelelően laza, jó vízáteresztő közegbe.
Mivel egy epifita páfrányról van szó, ezért nem mindegy milyen közegbe ültetjük!
Amennyiben cserépben szeretnénk tartani, akkor érdemes vízinövénykosarat használnunk, hogy kellőképpen szellőzzenek a gyökerek, vagy a normál ültető-cserepen készítsünk szellőzőlyukakat.
Fényigény:
A Microsorum esetében kifejezetten kerüljük az erős közvetlen napsugárzást, inkább árnyékos-félárnyékos helyet válasszunk számára.
Jól fejlődik mesterséges fényben is.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy a Microsorum páraigényes növény. Tökéletes és egészséges formáját a megfelelő páratartalom biztosításával érhetjük el.
Erre lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
A továbbiakban leveleik rendszeres lágyvizes permetezése is megoldást jelenthet, sőt indokolt.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Talajigény:
Epifita keverékre van szükség, amely darabos, tartalmaz olyan összetevőket, melyeket a növény idővel képes lebontani, megemészteni.
Az általunk készített, epifita páfrányokhoz való keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-epifita-novenyeknek
Összetétele:
-sphagnum moha
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Microsorum közege mindig legyen nyirkos, a pangó vizet kerüljük.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)