Cserépméret: 7cm
Délkelet-Ázsiában, Malajziában, Új-Guineában, Vanuatuban, a Fülöp-szigeteken és Szumátrában honos ékszerorchidea faj.
A kereskedelemben kapható Macodes változatok szelekciós termesztéssel jöttek létre, tehát válogatott kiváló mintázatú egyedeket szaporítottak tovább, ezért értékük magasabb.
Gyenge fényviszonyok között, magas páratartalomban fejlődik megfelelően. Természetvédelmi státusza szerint sebezhető a nagy mennyiségű begyűjtésnek és az élőhelyek károsodásának köszönhetően.
A legtöbb orchideával ellentétben nem virágai, hanem bársonyos levelei adják díszítő értékét, melyek csillogó neon színű erezettel tarkítottak. Apró vörösesbarna virágait ősszel és télen fejleszti.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Macodes az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, sphagnum mohában begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell.
Átültetésre a teljes begyökeresedést követően kell sort kerítenünk. Ehhez válasszunk laposabb-szélesebb ültetőcserepet, mert a növény folyamatosan sarjakat fejleszt.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
Rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
• Márciustól júniusig előnyös a nitrogén alapú műtrágya.
• A foszforban gazdag műtrágya jobb augusztustól októberig.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
Fényigény:
A Macodes esetében kifejezetten kerüljük az erős közvetlen napsugárzást, inkább árnyékos-félárnyékos helyet válasszunk számára.
Jól fejlődik mesterséges fényben is.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy a Macodes petola alapvetően páraigényes növény. Tökéletes és egészséges formáját a megfelelő páratartalom biztosításával érhetjük el.
Erre lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
Ügyeljünk arra, hogy a levélalapon ne álljon sokáig a víz, mert könnyedén begombásodhat.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Ha megoldott a párásítás, feltétlenül gondoskodjunk a megfelelő légmozgásról is. Ezt akár egy modern, de szolídabb ventillatorral vagy egy kinézetre egyszerűbb, de praktikus számítógép-ventillatorral is megoldhatjuk. Ezzel csak jót tehetünk növényeinknek.
Kiváló terráriumi vagy floráriumi növény! A floráriumban vagy terráriumban tartott növények nem igényelnek külön párásítást.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Macodes petola-nak is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A Macodes alapvetően bőséges csapadékkal rendelkező területeken honos, emiatt fontos, hogy közege mindig legyen nyirkos, de a pangó vizet kerüljük, mert rizómái könnyedén rothadásnak indulhatnak.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Hőmérséklet igény:
Alapvetően egy termofil növény, így a megfelelő hőmérséklet tartomány számára 20-27 C0, éjszaka pedig 18-25 Co között van.