Cserépméret: 6cm
A Ceropegia a szárszukkulensek közé tartozik.
A szukkulensek húsos levelű vagy szárú növények, amelyek ezekben a levelekben vagy törzsben raktározzák a vizet. A Ceropegia Afrikában, Ázsia déli részén és Ausztráliában honos. Igényeikben megőrizték környezetük ősi vonásait; a vizet jól áteresztő talajt, napfényt, friss levegőt, a növekedési szakaszban a vizet, a pihenés idején hideget és szárazságot igényelnek.
A Ceropegia linearis talán a leggyorsabban fejlődő, legszaporább változat. Hosszúkás keskeny levelei közép-zöldek, idősebb korban ezüstős mintázattal tarkítottak. Virágzata megegyezik az ismertebb változatokéval.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Ceropegia az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
Itt fontos megemlítenünk, hogy alapesetben egy szukkulens növény nemigen találkozik tőzeggel a talajában, így ennek lecserélése minden esetben indokolt, megfelelő keverékre!
Átültetésre választhatunk laposabb, szélesebb tálat, így a növény az élőhelyén azonos formájában képes fejlődni, a nóduszoknál legyökerezve. Ezt inkább akkor ajánljuk, ha lehetőségünk van a növény a tenyészidőszakban a szabadba kihelyezni.
Kiválóan tartható ámpolna növényként is, így hosszú szárai lefelé csüngve hosszabb levélközökkel fejlődik.
A növények tápanyag igénye függ a talajtól, a fejlődési állapottól, az évszaktól, a növény korától és számos más tényezőtől.
Rendszeresen biztosítsuk a tápanyag utánpótlást.
A téli időszakban mérsékelnünk kell a tápanyag utánpótlást, de semmiképp sem szabad mellőzni! A használt termék leírásában megtalálható gyakoriságot és arányt kövessük.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
Fényigény:
A Ceropegia a tenyészidőszakban a szabadban fejlődik a legjobban. Tartható napos helyen, de a megfelelő hozzászoktatásra fordítsunk energiát. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi fagyok elmúltával helyezzük a szabadba a naposabb órák kezdetekor, majd vigyük vissza a lakásba. Ezt 1,5-2 hétig ismételjük meg minden nap.
Hirtelen nem szabad erős tűző napfénynek kitenni tartósan, mert levelei új hajtásai megperzselődnek!
Ezt követően késő őszig a szabadban hagyhatjuk.
Amennyiben erre nincs lehetőségünk, akkor keressünk számára megfelelően fényes helyet lakásunkban, illetve szükség esetén gondoskodjunk pótmegvilágításról.
A sötétben tartott Ceropegia levelei jellemzően sápadt zöldek, kevésbé tarkák, alakjuk megnyúlt, hajtásaik hosszúak és puhák.
Páraigény:
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy a Ceropegia kevésbé páraigényes növény, a túlzott pára gombásodáshoz, majd rothadáshoz vezethet.
Talajigényük:
Mivel a Ceropegia szárszukkulens, ezért sekélyen gyökeresedő gyökérrendszere van, ami azt jelenti, hogy a talaj felső rétegéből nyerik ki a vizet. Emiatt érdemes egy nagyobb, laposabb tálba ültetnünk, amiben a nóduszoknál képes meggyökeresedni.
Jó víz- és levegőáteresztő képességű közegre van szükségük, mivel sivatagosabb- sziklásabb vidékről származnak.
A keveréknek tartalmaznia kell durva folyami homokot, esetleg habkőkavicsot, perlitet.
Az általunk készített kaktusz- és pozsgás növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-kaktuszoknak-es-pozsgasoknak
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
A hiba az esetek többségében a túlöntözés. Mivel a Ceropegiák pozsgások, ezért nagy mennyiségű vizet és tápanyagot raktároznak speciális víztároló sejtjeikben (leveleikben és sarjgumóikban), emiatt fokozottan ügyeljünk a mértékletességre.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általában a Ceropegiák jelzik a vízhiányt, ilyenkor leveleik tapintásra puhábbak!
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)
Hőmérséklet igény:
A legtöbb szobanövénytől eltérően a szukkulensek szeretik, ha érezhető különbség van a nappali és éjszakai hőmérséklet között. Télen tartsuk őket lehetőleg hűvösebb helyen (10-12 C), de 5 C-on sem történik bajuk.
Virágzás:
A levelek tövéből fejlődő virágait a tenyészidőszakban hozza. A Ceropegia linearis cső formájú virágai sárgás-zöldek, álló gyertyára emlékeztetnek.
Kártevők:
Nincs kifejezett kártevője, amennyiben a fent leírt körülmények biztosítottak számukra.
Szárazabb levegőjű lakásban megjelenhet rajta gyapjastetű.
Amennyiben ez előfordul a kereskedelemben kapható rovarok ellen kapható szerek használatával védekezhetünk.
A növény saját termesztésű, ezért semmilyen kuponkedvezmény vagy akció nem vonatkozik rá.