Cserépméret: 13cm
Az Araceae család talán legmutatósabb gumós levéldísznövénye. Természetes élőhelye Dél-Amerikában, Közép-Amerikában, Indiában és Afrika egyes részein található. Nyirkosabb környezetben él félárnyékos-árnyékos területeken. A legismertebb fajnak, a Caladium bicolornak több mint 1000 fajtája létezik.
A legtöbb termesztett Caladium kb. 60 cm magasra növekszik, rizómáik a tenyészidőszakban folyamatosan osztódnak.
Kereskedelmi forgalomban két levélforma ismert: a szív alakú, mely a Caladium bicolor-ból származik, illetve a lándzsa alakú, ami pedig a Caladium schomburgkii-ból.
Leginkább cserepes levéldísznövényként tartják, de gumói kiültethetők a talaj-menti fagyok elmúltával a kert árnyékosabb részeire, ősszel pedig ismét fel kell szedni. Cserépben a téli időszakban szintén elhagyja leveleit és megkezdődik a pihenési időszak.
Tápanyagigény-átcserepezés:
Egy kereskedelemben kapható, frissen megvásárolt Caladium az esetek többségében natúr kókuszrostban vagy fehértőzegben, begyökeresedve kerül hozzánk. Ez termesztő közeg, amely nem tartalmaz semmilyen tápanyagot, ezeket mesterségesen öntözéssel pótolták a termesztő üzemben.
A növényeknek szüksége van a növekedéshez a tápanyagokra, ezeket pótolnunk kell a Caladium esetében a tenyészidőszakban.
Ha növényünk termesztőközegben marad, akkor rövidesen hiánytüneteket (gyenge növekedést, lombhullást, elszíneződést, torz fejlődést) fog produkálni.
A Caladium esetében az átcserepezést a tenyészidőszak elején érdemes elvégeznünk. a pihentetési időszakban a gumókat nyugton kell hagynunk.
A tápoldatozás gyakorisága függ a tápanyag összetételétől vagy töménységétől, ez minden termék leírásában megtalálható. A szaküzletekben folyékony és szilárd tápanyagokat egyaránt beszerezhetünk.
Fényigény:
Egészséges növekedést csak elegendő fényen várhatunk.:
- Egy ablakpárkányon tartott növény a külső fénymennyiségnek csupán a 30%-ában részesül. Az ablaktól 2 méterre rendszerint már oly csekély a fényintenzítás, hogy pótmegvilágításra van szükség.
- Csakúgy, mint a legtöbb levéldísznövény esetében, neki is szüksége van a megfelelő mennyiségű fényre.
A sötétben tartott Caladium levelei elveszthetik mintázatukat, bezöldülhetnek, hajtásaik fakóvá, erőtlenné válhatnak.
Páraigény:
A legtöbb lakás hátránya a száraz levegő. A relatív páratartalom néha a 40%-ot sem éri el, pedig a szobanövények többsége 60-70%-ot igényelne.
Természetes élőhelyéből adódóan teljesen egyértelmű, hogy az Caladium alapvetően páraigényes növény. Tökéletes és egészséges formáját a megfelelő páratartalom biztosításával érhetjük el.
Erre lakáskörülmények közt az egyik legmegfelelőbb megoldás, ha cserepüket agyaggolyó-tálcára helyezzük, amely rendszeresen át van itatva vízzel, így a folyamatos párologtatás megoldott.
A továbbiakban leveleik rendszeres lágyvizes permetezése is megoldást jelenthet, sőt indokolt.
Esetleg elektromos párologtatóval a kívánt páratartalom jól beállítható.
Fontos kiemelnünk, hogy a szárazabb levegő kedvez a takácsatkáknak, tripszeknek és más kártevőknek is!
Talajigényük:
Csakúgy, mint a legtöbb trópusi levéldísznövénynek, a Caladiumoknak is kellőképpen laza keverékre van szüksége, melyben a gyökerek lélegezhetnek és valamint a vizet és szükséges tápanyagokat fel tudják venni.
Az általunk készített trópusi talajlakó növények ültetéséhez használható keverék:
https://inplanted.hu/Inplanted-mix-talajlako-tropusi-novenyekhez
Összetétele:
- fehér tőzeg
- vörösfenyőkéreg
- komposzt
- kertészeti perlit
- kókuszchips/kókuszrost
Öntözés:
A vízszükségletet számos körülmény befolyásolja. Az öntözés mértéke függ a környezeti viszonyoktól, az évszaktól, a növény méretétől és felépítésétől, a tartás módjától.
A legfontosabb, hogy az öntözés ne legyen rutinmunka!
Az Caladium közege mindig legyen nyirkos, a pangó vizet kerüljük, mert a gumók könnyedén rothadásnak indulnak.
Amennyiben felülről öntözünk kannából, a kicsurgott felesleges vizet tartósan ne hagyjuk az alátétben.
Ha alulról itatva, a cserép alátétet megtöltve öntözünk, akkor várjuk meg, míg a növény és a közeg felveszi a megfelelő mennyiségű vizet (ez súlyról megemelve is megállapítható) majd a felesleget öntsük ki.
Általában a Caladiumok jelzik a vízhiányt, ilyenkor leveleik hervadnak, száraik lefelé csüngnek, ezt ne várjuk meg soha!
Általános jó tanács az inkább gyakori, de kisebb mennyiségű öntözés!
Amennyiben van rá lehetőségünk a lágyvizet/esővizet részesítsük előnyben. (Az öntözővizet forralással lágyíthatjuk)